KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİNDEN KORUNMA YOLLARI

-Kişisel korunma önlemleri KKKA riski olmasa bulaşabilen diğer hastalıklardan da korunmak için her zaman bile, kenelerle uygulanması gereken Hususlardır.
-Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek Giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir.
-Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir(Pantolon paçalarının çorap içine konulması, çizme giyilmesi vb.).
-Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına repellent Olarak bilinen böcek kovucu maddelerin sürülmesi, kenelerin birkaç Saat vücuda yaklaşmalarını engellemektedir.
-Dış elbiselere, yıkamaya da dayanıklı olan, etki süresi uzun kene Öldürücü ilaçlar (insektisit) sürülmesi etkili bir korunma aracı Olabilmektedir.
-Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa bir pens Veya cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup sağa sola Oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır. Kene vücuttan ne kadar kısa Sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır.
 -Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir.
-Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.
-Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak Veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.
-insanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir.
 

Ek Dosya :